درمان بیماری هوچکین

درمان مؤثر بیماری هوچکین رو به پیشرفت است. هم دارو و هم رادیوتراپی، بیمارای را تحت شرایط خاصی از بین می‌برد. در نتیجه‌ی کاربرد وسیع این روش های درمانی، مرگ‌و‌میر کلی در اثر بیماری هوچکین مطابق با جدیدترین گزارشات 30 درصد کاهش یافته است. به علت نیاز مبرم برای مخافظت سایر قسمت‌های بدن و نیز نفوذ خوب اشعه به محل‌های مبتلا، رادیوتراپی مشکل‌ترین درمانی است که توسط یک رادیوتراپیست برای بیماری هوچکین به کار می‌رود. درمان بیماری هوچکین با رادیوتراپی احتیاج به تجربه فراوان و نیز تجهیزات کافی، با یک سرعت‌دهنده‌ی خطی 6 تا 10 MeV دارد.

درمان‌های دارویی رایج احتیاج به تنظیم دقیق دوزها با استفاده از روش انطباقی برای کاهش و افزایش دوزها دارد که بر پایه فرمول شمارش دوره‌ای و انجام فرمول شمارش در روزی که یک دوره جدید درمانی شروع می شود استوار است. انجام یک کموتراپی بی‌خطر نیاز به تجربه در مورد بیماری و دارو دارد و نباید توسط کسانی که مهارتی در این زمینه ندارند انجام شود.

لنفوم‌های غیر هوچکینی: منشأ این گروه از بیماری ها مانند بیماری هوچکین بافت لنفورتیکولر است و تظاهر بالینی آن‌ها در عقده‌های لنفاوی است. لنفوم‌ها یک بیماری واحد نیستند، بلکه یک طیف خیلی وسیع دارندکه از لنفوم بورکیت در کودکان آفریقایی گرفته تا لنفوم‌های لدونر منتشر در بالغین، در آن بین دیده می‌شود.

درمان این بیماری از نظر علم طب: درمان این بیماری دقیقاً شبیه درمان بیماری هوچکین، یعنی کموتراپی و دارودرمانی است.

علت این بیماری‌ها از نظر طب قرآنی: این بیماری و روش درمان آن را اولین بار ابوعلی‌سینا کشف کرد. ابن سینا این بیماری را سلع نامیده و در کتاب چهارم «قانون» (فصل دوم، صص 372- 373) شرح داده است، اما امروزه می‌بینیم که این بیماری به نام دکتر هوچکین ثبت شده است!

علت این بیماری از نظر طب قرآنی کاملاً مشخص است.

1.‌ افرادی که طبعی سرد دارند بیشتر مبتلا می‌شوند (طبع ژنتیکی است)؛

2. افرادی که از غذاهای با طبع سرد به صورت مداوم استفاده می‌کنند (با غذاهای سرد سیستم ایمنی تضعیف می‌شود) بیشتر در معرض ابتلای به این بیماری هستند؛

3. اشخاصی که تحت فشار عصبی و استرس هستند (فشار عصبی موجب می‌شود که روزانه 2 لیتر اسید اضافی وارد سیستم گردش خون شود و مغز و سیستمئ ایمنی را مختل کند) بیشتر مبتلا می‌شوند.

 
روش طب قرآنی: برای پیشگیری و بهبودی این بیماری پیشنهاد می‌شود:

1.‌ بیمار از مصرف کلیه غذاهای سرد پرهیز نماید؛

2. بیمار از داشتن یبوست مزاج جداً پرهیز نماید تا دچار درد و بی‌قراری نشود؛

3. بیمار روزانه 4 تا 5 لیوان شربت عسل و زنجبیل و زعفران را در طول روز استفاده نماید؛

4. بیماران بهتر است، همراه غذا از زنجبیل تازه استفاده کنند که بسیار مؤثر است؛

5. بیماران از مصرف گوشت قرمز و لبنیات و تخم‌مرغ و سایر فرآورده‌های حیوانی خودداری نمایند؛

6. بیماران روزانه چند لیوان دم‌کرده‌ی هل، دارچین، زعفران و زنجبیل بنوشند؛

7. استفاده از شیرینی‌جات طبیعی مانند عسل، خرما، توت خشک و مویز و انجیر برای این بیماری بسیار مفید است و انرژی لازم را به بیمار می‌دهد؛

8 . بیماران روزانه 2 تا 3 لیوان دم‌کرده‌ی قدومه شیرازی (قدومه‌ی دختر) بنوشد (2 قاشق مرباخوری را در یک لیوان آب جوش ریخته، بعد از لعاب دادن با یک قاشق عسل استفاده شود)؛

9. بیماران روزانه چند قاشق غذاخوری معجون جوانه گندم را مورد استفاده قرار دهند. این معجون برای این دسته از بیماران بسیار مفید است و کسالت و بی‌حالی و بی‌قراری بیمار را برطرف می‌کند؛

10. داشتن آرامش و بینش مثبت کمک بزرگی به بیمار می‌کند. بهتر است که این گونه بیماران برای بهبودی هرچه سریعتر به مناطق خوش آب و هوا بروند و به نرمش و ورزش بپردازند.

ماخذ
نسرین عبدی دانشجوی دکتری آموزش بهداشت وارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهرانhttp://healthycancer.blogfa.com/

/ 0 نظر / 192 بازدید