فیلگراستیم FILGRASTIM ....نوپوژن...GCSFفیلگراستیم FILGRASTIM 

نام تجاری: نوبوگممعرفی دارو:فیلگراستیم شکل مصنوعی G-CSF (فاکتور محرک کلنی گرانولوسیت) است، نوعی پروتئین طبیعی که عامل تولید گلبولهای سفید خون است. کمبود G-CSF خطر عفونتهای باکتریایی را افزایش می دهد. این دارو مغز استخوان را وادار به تولید گلبولهای سفید خون می کند و بدین ترتیب از خطر عفونت می کاهد و سبب ورود سلولهای مغز استخوان به خون میشود تا در آنجا تجمع کنند و بیماری مغز استخوان درمان شود یا در طول درمان سرطان پیشرفته جایگزین مغز استخوان از دست رفته بشود.فیلگراستیم را برای درمان بیماران مبتلا به نوتروپنی مادرزادی (کمبود G-CSF)، برخی بیماران ایدزی و کسانی که به تازگی مقدار زیادی شیمی درمانی یا پرتو درمانی در خلال پیوند مغز استخوان یا برای درمان سرطان دریافت کرده اند تجویز می کنند. این بیماران مستعد ابتلا به عفونتهای مکرر و شدید هستند. درد استخوان یکی از عوارض شایع درمان با فیلگراستیم است که با مصرف ضددردها قابل کنترل است. اگر این دارو به بیمارانی که دچار برخی اختلالات خونی نادر هستند داده شود خطر لوسمی بالا می رود.


طرز استفاده از دارو: این دارو برای شما تجویز شده بدون توصیه پزشک آنرا تغییر ندهید.اشکال دارو: آمپول.مقدار و زمان مصرف: روزی یکبار.مقدار مصرف برای بزرگسالان: 5 تا 12 میکروگرم نسبت به کیلوگرم وزن بدن، بسته به نوع بیماری و پاسخ بیمار.شروع تأثیر دارو: 24 ساعت.ادامه اثر دارو: تقریباً 2 روز.توصیه غذایی: ـــــــــــــنگهداری از دارو: در محفظه سربسته، در محیط خشک و خنک دور از دسترس اطفال و نور باشد.فراموش کردن نوبت دارو: به محض یادآوری آمپول را تزریق کنید. اگرنوبت بعدی 6 ساعت دیگر است نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و مطابق برنامه تجویز شده مصرف دارو را ادامه دهید.متوقف کردن دارو: بدون اجازه پزشک این دارو را ترک نکنید زیرا ممکن است وضعیت بیماری را وخیم تر کند.مصرف مقدار اضافی: اگر نشانه های غیرعادی در خود احساس کردید به پزشک خبر دهید.عوارض نامطلوب: مصرف کوتاه مدت فیلگراستیم بندرت عوارض جانبی در پی دارد. شایع ترین آن درد استخوان است که احتمالاً از تأثیر تحریکی دارو بر مغز استخوان ناشی میشود.نشانه ها - درد عضلات/استخوان، شیوع شایع، موارد مشورت با پزشک حاد.نشانه ها - مشکل دفع ادرار، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشک حاد.نشانه ها- جوش پوست، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشک همه موارد.

تداخل دارویی:شیمی درمانی سیتوتوکسیک یا پرتور درمانی: نباید تا 24 ساعت بعد از مصرف فیلگراستیم انجام شود زیرا احتمال افزایش خطر این روشهای درمانی بر مغز استخوان وجود دارد.

احتیاط:

در موارد زیر پزشک را مطلع سازید.ناراحتی های خونی، مصرف داروهای دیگر.

برای خانم های باردار: بی ضرر بودن این دارو هنوز قطعی نیست.

برای خانم های شیرده: بی ضرر بودن این دارو برای دوران شیردهی هنوز قطعی نیست.

برای اطفال و کودکان: مشکلی نیست.

برای سنین بالای 60: مشکلی نیست.

مصرف این دارو در حین رانندگی و کارهای دشوار: مشکلی نیست.الکل: ــــــــــــــــ

استفاده بلند مدت:مصرف طولانی مدت این دارو مختصری خطر لوسمی را افزایش می دهد و اسکولیت (التهاب رگهای خونی پوست) پوکی استخوان، ضعیف شدن مو، بزرگ شدن طحال و کبد و خونریزی ناشی از کاهش تعداد پلاکتها نیز ممکن است بروز کند. برای بررسی وضعیت استخوان ها، آزمایش منظم خونی و معاینات بدنی و رادیوگرافی و اسکن استخوان باید بطور منظم انجام شود.خلاصه:گروه دارویی: محرک خون

خطر مصرف اضافی: متوسط

میزان وابستگی: زیاد

داشتن نسخه: بله

به صورت ژنریک: خیر

  http://darusaz.com/index.html

 

/ 0 نظر / 2523 بازدید