سفازولین چیست؟

سفازولین یک آنتی بیوتیک است و به خانواده سفالوسپورین ها تعلق دارد. این دارو در عفونت های باکتریال متعدد ریه، پوست، استخوان، مفصل، خون، دریچه های قلب و دستگاه ادراری استفاده می شود. این دارو در پیشگیری از بروز عفونت پس از اعمال جراحی نیز بکار می رود. سفازولین به شکل پودر جهت تزریق درون ویال تولید می شود

طریقه مصرف سفازولین

سفازولین درون عضلات بزرگ (مثل باسن) تزریق، یا درون سرم ریخته و در مدت حدود 30 دقیقه درون رگ تزریق می شود. بسته به نظر پزشک معالج شما این دارو 2 تا 4 بار در شبانه روز به شما تزریق خواهد شد. هنگام تزریق عضلانی سفازولین می توان جهت کاهش درد دارو را با لیدوکائین (نوعی ماده بی حس کننده) مخلوط کرد. پس از اضافه کردن آب مقطر به ویال، محلول حاصل را به دقت بررسی کنید. ماده حاصل باید شفاف و عاری از هر گونه ذره شناور باشد. در صورت وجود تغییر رنگ، اجسام خارجی درون محلول یا نشت محلول از سرم محتوی دارو از تزریق آن خودداری کنید. دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر دوز دارو بدون اجازه پزشک پرهیزنمایید. در صورت توقف خودسرانه دوره درمان، ممکن است عفونت شما تشدید شده و حتی نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کنید.

منع موارد مصرف

سفازولین نباید در افراد دچار آلرژی یا حساسیت شدید به سایر سفالوسپورین ها و پنی سیلین ها ونیز در مبتلایان به پورفیری (نوعی بیماری خونی) استفاده شود.

هشدارها و موارد احتیاط

 موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • به سفازولین یا دیگر سفالوسپورین ها (همچون سفتریاکسون یا سفتازیدیم)، پنی سیلین ها، پنی سیلامین یا هر داروی دیگری حساسیت دارید.

• مبتلا به بیماری کلیوی، کبدی، گوارشی (به ویژه کولیت) و یا دیابت هستید، یا سابقه ابتلا به این بیماری ها را دارید. دارویی مصرف می کنید؛ خصوصا آنتی بیوتیک های دیگر، پروبنسید و یا ویتامین ها.

عوارض جانبی

سفازولین عوارض چندانی ایجاد نمی کند. عوارضی که ذکر خواهد شد ممکن است با مصرف دارو رخ دهد، در صورت شدید بودن یا طول کشیدن این موارد با پزشک خود مشورت کنید: تهوع، استفراغ، اسهال، برفک دهان و ناراحتی معده. اما در صورت بروز هر یک از عوارض زیر بلافاصله پزشک خود را آگاه سازید: بثورات پوستی، کهیر و خارش، اسهال شدید یا خونی، گلودرد یا زخم دهانی، مشکل در تنفس و خون ریزی یا کبودی غیر معمول پوست.

نگهداری داروی

پزشک شما احتمالا نیاز چند روزه شما به سفازولین را تجویز خواهد کرد. نکته مهم این است که دارو را حدود یک ساعت قبل از مصرف از یخچال خارج کرده، تا با اتاق هم دما شود. ویال ها را در محیطی خشک، تمیز و دور از  دسترس اطفال نگهداری نمایید.

تداخلات دارویی

• در صورت مصرف همزمان سفازولین یا سایر سفالوسپورین ها با

آمینوگلیکوزیدها (مثل جنتامایسین) و وانکومایسین، احتمال آسیب کلیوی افزایش می یابد. پروبنسید دفع کلیوی سفازولین را کاهش و در نتیجه غلظت سرمی دارو را افزایش می دهد. سفازولین ممکن است موجب افزایش اثرات ضدانعقادی وارفارین گردد.

اطلاعات جانبی

• تب، لرز، بیحالی، تعریق و کاهش وزن علایم احتمالی عفونت می باشند.بروز این علایم حین درمان با سفازولین، ممکن است حاکی از تشدید بیماری شما یا اضافه شدن عفونت جدید به بیماری قبلی باشد. سفازولین می تواند موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون قند ادراری شود. اگر سفازولین به درون رگ شما تزریق می شود، بهتر است با علایم عفونت جلدی ناشی از آنژیوکت آشنا باشید؛ در صورت بروز درد، گرمی، قرمزی، تورم و تحریک در ناحیه تزریق به کادر پزشکی اطلاع دهید. تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری هنگام استفاده از سفازولین ممکن است کاهش یابد. بنابراین توصیه می شود در کنار مصرف این قرص ها، از روش مانع (مثل کاندوم) نیز استفاده نمایید و این روند را تا یک هفته پس از پایان دوره درمان سفازولین ادامه دهید.

 

/ 1 نظر / 5 بازدید