بسیاری از مردم ویتامین A را پیام آور بینایی بهتر می دانند. توجه كنید كه سلامت پوست ما نیز مستقیماً به میزان ویتامین A غذای ما مرتبط است. ویتامین A برای خنثی كردن عناصر مضر پوست نقش آنتی اكسیدان را بازی كرده و از تشكیل چین و چروك در آن جلوگیری می كند. به علاوه پیشرفت آن را به تأخیر می اندازد و پوست ما را جوان نگاه می دارد. دوسوم ویتامین A مصرفی ما از بتاكاروتن تأمین می شود كه تولیدكننده رنگ زرد و نارنجی در میوه ها و سبزی هاست. بدن ما بتاكاروتن را به ویتامین A كه برای سلامت پوست الزامی است تبدیل می كند و به مصرف می رساند. سیب زمینی، هویج و زردآلو منبع غنی بتاكاروتن است.ویتامین A نوسازی پوست را افزایش می دهد و از تشكیل چین و چروك در آن جلوگیری می كند.ویتامین A محلول در چربی بوده و به راحتی در بافت بدن ما ذخیره می شود، در حالی كه قابلیت ذخیره شدن در هیچ گیاهی را ندارد. مصرف آن بیش از میزان مجاز روزانه تأثیر سمی دارد، بنابراین عاقلانه نیست كه قرص ویتامین A را به غذای خود بیفزایید.
۱۰ راه ساده برای افزودن بتاكاروتن به سبد غذایی شما وجود دارد.
۱ - هویج رنده شده به سس ماكارونی یا لازانیای خود بیفزایید. در مزه غذا تأثیر چندانی ندارد، اما كاروتن آن پوست شما را تغذیه می كند.
۲ - برگ تازه اسفناج را به سبزیجات سالاد خود بیفزایید. اسفناج نسبت به سایر سبزیجات گروه خود بتاكاروتن بیشتری دارد.
۳- روزانه یك ماده لبنی با طعم میوه مصرف كنید، مثل ماست و میوه تازه. زردآلو، هلو و انبه را به آن بیفزایید تا میزان كاروتن غذای شما افزایش چشمگیری داشته باشد.
۴ - برش های كوچكی از هندوانه را همراه با نعناع به نوشیدنی خود بیفزایید، تأثیر بسیار مطلوبی بر پوست شما خواهد گذاشت.منابع غنی از ویتامین A عبارتند از: جگر، شیر، زرده تخم مرغ، پنیر چدار، ماهی، سیب زمینی شیرین، هویج، كدو حلوایی، طالبی، زردآلو، هلو، كلم بروكلی، گریپ فروت، اسفناج و سایر سبزیجات سبز تیره و برگی شكل.
۵ - همیشه برگ كلم تازه داشته باشید و به عنوان پیش غذا آن را میل كنید.
۶ - به شام خود میوه بیفزایید. كمپوت هلو و زردآلو یا هلو و زردآلو تازه را در دسترس نگه دارید تا به سالاد میوه شبانه خود بیفزایید.
۷- میوه های گرمسیری را انتخاب كنید. اگر از میوه های عادی خسته شده اید به میوه های مناطق حاره مانند انبه روی آورید.
۸ - گل كلم یا اسفناج تازه را به ماكارونی با سالاد گوجه فرنگی بیفزایید. موجب شادابی پوست شما خواهد شد.
۹ - انبه را در سس تند جانشین گوجه فرنگی كنید كه نه تنها گیرنده های چشایی شما به وجد درمی آیند بلكه میزان زیادی كاروتن نیز به سبد غذایی شما افزوده شده است.
۱۰ - آب میوه های غنی از كاروتن را بنوشید، مثل آب طالبی و آب هویج.

/ 2 نظر / 5 بازدید
مهران فره راز

با سلام. من مهران فره راز هستم . ۲۴ سال سن دارم و در بلوار ابوذر خيابان پيروزی تهران زندگی می کنم . من يک وبلاگ دارم که تازه درستش کردم ... وبلاگ من تشکیل شده از اخبار و اتفاقات روز دنیاکه خودم بهشون علاقه دارم ... بهتون پيشنهاد مي کنم که نوشته های منو بخونید چون جالبه... و خوشحال ميشم اگر نظری داشتيد برم بنویسید ... از دوستانی هم که به این وبلاگ سر می زنن میخوام که به وبلاگ من هم تشریف بیارن و نوشته های منو بخونن و نظرشونو در مورد نوشته های من به من بگن. با تشکر...