تومورهای پستان

من یک زن در میان صدهاهزار زنی هستم که  با شهامت بودن،  غلبه کردن  و با حقیقتی به نام سرطان زندگی کردن را می­آموزند.”

 breast cancer

ژان در ژوئیه 2009 بعد از انجام یک اسکن استخوانی رایج  برای یک عمل جراحی نامرتبط با سرطان پستان،  مبتلا به سرطان پستان در مرحله 4 تشخیص داده شد. ژان به عنوان یک همسر و مادر، تشخیص اولیه خود را  مانند یک شوک کامل  توصیف کرد: “به خاطر می­آورم که  نفسم بند آمد، انگار یکی با مشت زد تو صورتم و گویی چیزی مرا میان زمین و هوا معلق نگه داشت”.

ژان درباره تشخیص سرطان پستان خود می­گوید: “و وقتی دوباره شروع به نفس کشیدن می­کنید، شما هستید و میلیون­­ها سوال که در ذهن شما می­چرخد.”

به داستان الهام بخش ژان نگاه کنیم و چگونه فائق آمدن او به سرطان پستان را بیشتر بیاموزیم.

 

یک تومور­، مجموعه­ای از بافت­های غیر نرمال  و غیرمعمول است.  دو مدل تومور سرطان پستان وجود دارد: غیر سرطانی و یا خوش خیم و آنهایی که سرطانی و بدخیم هستند.

تومورهای خوش خیم

زمانیکه یک تومور خوش خیم تشخیص داده می شود، پزشکان معمولا ترجیح میدهند به جای برداشتن و درآوردن تومور، با آن کاری نداشته باشند. اگرچه این تومورها به طور کلی مهاجم به بافت های پیرامون نیستند، در برخی از اوقات ممکن است رشد کنند و به ارگان ها فشار بیاورند و موجب درد و مشکلات دیگر شوند. در این شرایط، تومور برداشته می­شود و باعث فروکش کردن درد و عوارض دیگر می­شود.

تومورهای بدخیم

زمانی­که یک تومور مشکوک به بدخیم بودن باشد، پزشکان  نمونه برداری کرده تا میزان وخامت و مهاجم بودن تومور را شناسایی کنند.

سرطان متاستازیک

سرطان متاستاز زمانی رخ می­دهد که سلول­های سرطانی تومور بدخیم، معمولا از طریق سیستم لنفاوی به بخش­های دیگر بدن گسترش پیدا کرده و یک تومور دومی شکل دهند.

درجات تومور

درجه بندی تومور سیستمی است که برای دسته­بندی تومور بدخیم سرطان پستان بر اساس وخامت دگرگونی و احتمال گسترش آن، به کار برده می­شود. سلول­های سرطان پستان به وسیله میکروسکوپ بررسی می­شوند تا علاوه بر فاکتورهای دیگر، میزان شباهت سلول­های سرطانی به سلول­های سالم (به نام درجه بافت شناسی) و اندازه و شکل سلول­های هسته­ای تومور (به نام درجه هسته­ای) و همچنین میزان سرعت تکثیر و تقسیم سلول­ها تعیین شود. در زمان سروکار داشتن با سرطان پستان، تومورها اغلب براساس میزان تهاجمی بودن سلول­های سرطانی، ازمقیاس یک تا سه درجه­بندی می شود.

 

 

tumor

                                                              1.درجه پایین                      2.درجه متوسط                          3.درجه بالا

 

 

تومورهای درجه پایین، زیرمیکروسکوپ شبیه بافت­های نرمال به نظر می­رسند. تومورهای درجه بالا شبیه بافت­های غیرطبیعی  هستند و میزان شباهت آنها به بافت­های نرمال کم است و بیشتر تمایل به تهاجمی بودن دارند.

درجه­های تومور سرطان پستان نباید با مراحل سرطان اشتباه گرفته شود. درجه­های تومور کمک می­کند که بهترین برنامه­ی درمانی تعیین شود، و در کل، تومور با درجه­ی پایین، شانس بهبودی کامل دارد. با این حال، افرادی هستند که در هر درجه ای و با حتی بالاترین درجات از تومورهای مهاجم، بهبودی کامل پیدا می­کنند.

ترجمه بهار حقیقت

منبع:

http://www.nationalbreastcancer.org/breast-tumors

/ 0 نظر / 121 بازدید