چرا خود آزمایی پستان را انجام نمی دهید ؟

اختصاص فقط 10 دقیقه در ماه به معاینه ی شخصی پستان BSE

 Breast Self examination به طور شخصی امکان تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه و متعاقباً شانس درمان بیماری را افزایش می دهد ؛ زیرا تومورهایی که در سریع ترین زمان ممکن تشخیص داده می شوند نزدیک به صد در صد قابل درمان هستند .

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان در خانم ها است و برخی عوامل مستعد کننده این بیماری عبارتند از : جنس ، سن بالا ، زمینه ی ینتیکی و سابقه ی فامیلی ، نژاد ، سابقه ی اشعه درمانی قفسه سینه ، شروع قاعدگی زیر 12 سالگی و خاتمه ی بالای 55 سالگی ، اولین زایمان پس از 30 سالگی و یا عدم زایمان ، مصرف قرص های ضد بار داری خوراکی بیش از 10 سال ، چاقی در رژیم های غذایی پر چرب و نداشتن فعالیت فیزیکی .

موثرترین روش ها برای تشخیص به موقع شامل معینه سالیانه توسط متخصصان ، ماموگرافی و عکس برداری با اشعه ایکس به صورت منظم و نهایتاً انجام ماهیانه BSE است .

پستان از بافت چربی و بافت نگهدارنده فیبری و غدد و مجاری شیر تشکیل شده است و به همین دلیل زمانی که لمس نمی شود توده مانند به نظر می رسد . لمس یک توده جدید می تواند نشان دهنده یک کیست بی خطر حاوی مایع ، یا بافت فیبری غیر سرطانی و یا باقت بدخیم باشد . در واقع بسیاری از توده هایی که هنگام  BSE لمس می شوند ، از نوع غیر سرطانی و بی خطر هستند .

انجام BSE بسیار ساده بوده و باید به صورت ماهیانه بعد از سن 20 سالگی توسط خانم ها انجام شود و بهترین زمان انجام ان اخرین روز سیکل ماهیانه است که پستان ها حساسیت کمتری به لمس دارند . در مورد خانم های یائسه بهتر است در یک روز مشخص از هر ماه و در مورد مادران شیرده بعد از تخلیه سینه ها از شیر انجام شود .


BSE شمال دو قسمت است :

1 – بررسی ظاهری

2 – لمس

بررسی ظاهری :

شما باید وضعیت پستان خود را بشناسید تا بتوانید هر گونه تغییری را بلافاصله تشخیص دهید . از یک ایینه بزرگ که در آن قفسه سینه به طور کامل مشخص باشد استفاده نمایید . شکل و اندازه پستان و نیز رنگ و ظاهر پوست ان را در دو وضعیت ابتدا در حالی که دست ها در امتداد بدن به سمت پایین قرار دارند و سپس در حالی که دست ها به سمت بالا قرار می گیرند بررسی نمایید . امکان دارد به طور طبیعی یکی از پستان ها از دیگری بزرگتر باشد اما بزرگ بودن یکی از پستان ها به صورت غیر طبیعی علمی هشدار دهنده است .

سپس دست ها را  روی استخوان های لگن قرار داده و با فشار به سمت پایین عضلات قفسه سینه را منقبض نمایید و سپس از کمر به سمت جلو خم شوید . این وضعیت کمک می کند که شما هر نوع فرورفتگی یا کشیدگی در پوست یا نوک پستان ها را به وسیله ی تومور ایجاد می شود یا زخم شدگی و یا ظاهر پوست پرتقالی را که علامتی هشدار دهنده است، تشخیص دهید . به آرامی نوک سینه را فشار دهید تا مشاهده شود مایعی از آن ترشح می شود یا خیر . 

لمس :

به پشت دراز کشیده و یک حوله تاشده را زیر شانه خود بگذارید و دست را به حالت زاویه دار و در از بدن قرار دهید . تمامی ناحیه پستان را از خارج به داخل و از بالا به پایین با استفاده از نوک سه انگشت میانی به صورت دایره کوچک معیانه نمایید . این کار را ابتدا سطحی (با فشار کم) سپس عمیق و نهایتاً عمیق تر انجام دهید . دقت کنید که هیچ نقطه ای بدون معاینه نماند . سپس دست را کی خم کرده و ناحیه زیر بغل را هم معاینه نمایید . معاینه پستان طرف مقابل نیز به همین ترتیب می باشد .


خانم هایی که پستان بزرگ دارند باید مراحل فوق را در حالی که به پهلو دراز کشیده اند نیز انجام دهند .


اگر قبلاً سابقه جراحی پستان یا پروتز پستان دارید دقیقاً مراحل فوق را انجام دهید . چنانچه در لمس پستان به توده ای برخوردید ، علی رغم این که اکثر توده ها خوش خیم هستند بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنند .

منبع : فصلنامه دانستی های سرطان ؛ شماره 19

/ 3 نظر / 46 بازدید
☼ sun

سلام.سایت زیبا و مهربونی دارید!!!من علاقه مند ام که در گروه های حمایت از کودکان سرطانی شرکت کنم.می تونید به من کمک کنید؟ منظورم یه گروه مثل گروه مفیده که تو بیمارستان مفید نمایش برگزار می کنن برای بچه ها.اگه می تونید راهنماییم کنید ممنون میشم

پرستار سابق رادیوتراپی وفعلی اورژانس

عزیز دلم سلام.بعداز مدتها فرصت کردم گشتی در اینترنت بزنم وبازهم دلنوشته های شما رو بخونم.امروز دوباره رفتم به حال و هوای رادیو تراپی.احساس میکنم الان بیشتر میتونم بیمارای اونجارو درک کنم.آخ که چه دنیای غریبیه!!!!!!!!!!!!!!!!! میدونی که محتاج دعاتونم