پیوند مغزاستخوان

سلام

دوست عزیزی به نام گندم، در یکی از کامنت ها از من خواست تا در مورد پیوندم بنویسم ، منم نوشتم. 

و اما پیوند مغزاستخوان :

پیوند مغزاستخوان در تقسیم بندی به دو دسته تقسیم میشه اما مراحل درمان یکی هست

1. اتولوک : در پیوند اتولوگ خون مغزاستخوان از خود بیمار گرفته می شود و بعد از کشت در آزمایشگها و جدا کردن سلول های سالم مجددا در هنگام پیوند به شخص تزریق می شود.

2. آلوژن : در پیوند آلوژن خون مغزاستخوان از یکی از آشنایان نزدیک بیمار که از لحاظ ژنتیکی به شخص بیمار نزدیک است، گرفته می شود و بعد از کشت در آزمایشگها و جدا کردن سلول های مادر، در هنگام پیوند به شخص تزریق می شود( پیون من از نوع آلوژن بود)

در مورد چگونگی گرفتن خون مغز استخوان از بستگان یا خود شخص اطلاعات دقیقی ندارم.

 

بعد از دو دور شیمی درمانی (دور اول وین کریستین و دور دوم فلنگ) دکتر خوبم خانم معینی نیا به من گفتند که شیمی درمانی روی من جواب نداده و بهترین راه اینه که پیوند مغز استخوان انجام بدم. قبل از پیوند به شما 6تا برگ میدن وشما باید هر برگ رو به یک متخصص نشون بدید و تایید اون متخصص رو بگیرید. این متخصصان عبارتند از متخصص ریه و مجاری تنفسی، متخصص قلب، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص دستگاه گوارش، متخصص دندان(دندانپزشک)، این شیشمی هم متخصص نیست و یه آدمه بیخوده اما باید تاییدش رو بگیرید و اونم مشاوره.

بعد طی این مراحل و یک سری مراحل دیگر بالاخره شما رو در بخش پیوند بستری میکنند.

قبل از بستری شدن باید موهای تمام بدن رو از ته بزنید و در هنگام ورود به بخش باید با یک نوع بتادین خودتون رو بشورید و لباس بخش رو تنتون کنید و به اتاق خودتون برید، چند دقیقه بعد به شما یک سی وی لاین نصب میکنن، سی وی لاین یک لوله ی باریک پلاستیکی است که جهت تزریق دارو به شما وصل میشه برای این کار قسمت بالای سینه سمت راست رو بی حس کرده و با ایجاد یک سوراخ کوچیک یه لوله ی نازک رو درون رگتون قرار میدن(درد  نداره چون بی حسش میکنن)

پس از نصب سی وی لاین یک عکس از قفسه ی سینه گرفته میشه تا مطمئن بشن لوله در جای درست قرار گرفته یا نه. پس از اون تزریق سرم به شما شروع میشه و هر روز از شما خون میگیرن و وضعیت شما بررسی میشه. معمولا شیمی درمانی به صورت قرص و سرمه، اول به شما سرم وصل میشه و سپس در طی 3 روز هر روز 3بار و هر بار 45 قرص روباید با یک لیوان آب و در کمتر از20 دقیقه بخورید و باید تلاش کنید که بالا نیارید. (البته یکی از اون سه بار باید 50 تا قرص بخوری)

این قرص ها جزو مراحل شیمی درمانی به حساب میان و پس از تموم شدن قرص ها که باید اسمش رو حفظ باشی اما من یادم رفته که چی بود به شما یه کیسه خون وصل میکنن و پس از اتمام کیسه ی خون، پرستار به شما اعلام میکنه پیوندتون مبارک.

پس از تزریق سلول های مغزاستخوان هر روز به شما سرم های دارویی، غذایی و قندی نمکی تزریق میکنن و به شما قرص های بعد از پیوند رو میدن و منتظر میمونن تا شما یک تب 39 تا 40 درجه کنید. بعد از این تب بازم منتظر میمونن (ای بابا، حوصلشون سر نمیره؟) تا شمارش سلول های شما به یک حد مطلوب برسه و بعد شما رو مرخص می کنن. این تقریبا خلاصه بود.

توی این مدت از زندگی لذت ببرید ، کتاب بخونید و اینقدر هم این سؤال (چرا من؟) رو از خودتون نپرسید چون وقتتون رو تلف کردید، من جوابش رو دارم و بهتون میگم . شما از سوی خدا انتخاب شدید و خدا شما رو دوست داره اما خدا می خواد با این آزمایش مطمئن بشه که شما چقدر بهش ایمان دارید، اگر نا امید باشید یعنی به سمت شیطان رفتید و اگر امیدوار باشید و تلاش کنید، خدا خودش به کمکتون میاد این موضوع رو باور کنید و ساده از اون نگذرید.

برای کامل کردن مطلب بالا باید بگم که توی بخش پیوند هر بیمار در یک اتاق انفرادی بستری میشه که یک طرف اون شیشه هست( برای ملاقات کننده ها)، هر اتاق یک حمام و دستشویی داره و هرروز ساعت 6 و نیم باید برید حموم و لباس و رو تختی رو عوض کنید و هر 6 ساعت باید با سه سرمی که روی میز کنار تخت شما قرار داره دهانشویه کنید، هر بار ادرار میکنید باید مقدارش رو اندازه بگیرید و به پرستارتون اعلام کنید. در کنار تخت 2تا آیفون هست که یکی برای صحبت با ملاقات کننده ها و دیگری برای صحبت کردن با سرپرستار و یا سایر بیماران همون بخشه.

بعد از پیوند تا 6 ماه باید در یک اتاق قرنطینه باشید و شرایط همون بیمارستان رو واستون پیاده کنن. توی این 6ماه فرصت خوبیه تا هر کتابی که دوست دارید بخونید، فقط یک ماه بعد و همچنین سه ما بعد از پیوند از شما نمونه ی مغز استخوان گرفته میشه و بعد از اون دیگه از شما نمونه ی مغزاستخوان نمی گیرن.

اوایل هفته ای یکبار باید آزماشی خون داده و به دکتر پیوند نشون بدید و سپس فاصله ی بین نمونه گیری و ملاقات با دکتر زیاد میشه(مراقب باشید که سرما نخورید) . الان من هر 2 ماه یکبار میرم اما اونایی که همزمان با من پیوند کردن هر 8 ماه میان بستگی به بدن فرد داره و اینکه چقدر رعایت کنی. من یکم ... و زیاد مراقب نبودم و چند بار سرما خوردم، یکی از بیماریهایی که باعث خراب کردن پیوند میشه همین سرماخوردگیه پس مراقب باشید. اگه این اطلاعات کافی نیست یا ابهام و سؤالی هست می تونید در قسمت کامنت بنویسید یا بپرسید تا در اولین فرصت جوابتون رو بدم. فقط یک نکته دکتر خودتون رو باور کنید و به خدا ایمان داشته باشید و به بدن خودتون بفهمونید که فرمانده شمایید نه اون، هر روز به بدنتون دستور بدید برای خوب شدنش تلاش کنه.

موفق و سلامت باشید

از وب سرطان پایان زندگی نیست (منصور ویروس)
/ 0 نظر / 527 بازدید