درمان تغذیه ای وفکری برای سرطان

: توصیه‌ی اصلی همان از بین بردن زمینه‌های بروز سرطان است: زندگی آرام و پرهیز از هرگونه تنش و اضطراب و فشارهای عصبی، پرهیز از پر خوردن و بد خوردن و داشتن برنامه منظم و سالم غذایی و تحرک و ورزش.

اما بیماران مبتلا به سرطان، قبل از هر چیز باید ابتدا تصمیم جدی و قاطع بگیرند و باور کنند که می‌توانند بر بیماری خود غلبه کنند و آن را از بین ببرند. باور به بهبودی و شکست بیماری مهم‌ترین عامل مبارزه با سرطان است که بیمار همواره باید متذکر به آن باشد. همچنین، عمل به توصیه‌های زیر می‌تواند به بهبودی شما کمک کند:

1.‌ از استرس و فشارهای عصبی به شدت پرهیز کنید.

2. مدتی از غذاهای خام و تازه گیاهی استفاده کنید (رژیم 15 روزه گیاهی)؛ به خصوص از جوانه‌های تازه و عسل و میوجات تازه و سبزیجات تازه‌ی فصل. استفاده از نکتار میوجات و سبزیجات که در کتاب «ارمغان تندرستی» معرفی شده‌اند در بهبودی سریع‌تر مؤثر است. این رژیم را به مدت چند ماه به دقت انجام دهید. اگر نمی توانید از غذاهای گیاهی خام استفاده کنید، در رژیم غذایی روزانه، یک وعده غذای پخته گیاهی بگنجانید.

3. روزانه 8 تا 10 لیوان آب خنک، ترجیحاً آب چشمه را نیم ساعت قبل و دو و نیم ساعت بعد از غذا میل کنید.

4. مراقب باشید به یبوست مزاج دچار نشوید.

5. از مصرف فرآورده‌های حیوانی و غذاهای ممنوع (از جمله قند و شکر) بپرهیزید، چرا که بیماری عود خواهد کرد و متاستاز خواهد داد.

6. روزانه چند لیوان، شربت عسل و لیموترش تازه و یخ را به آرامی بنوشید.

7. روزانه نرمش و ورزش سبک، خصوصاً شنای داخل آب را در برنامه خود بگنجانید.

8 . بهتر است که برای مدتی به مسافرت، به خصوص به مناطق خوش آب و هوا بروید تا از نشاط و طراوت فضا و اکسیژن کافی استفاده کنید.

9. بعد از بهبودی، از زمینه‌های بروز بیماری جداً خودداری کنید تا سلامتی استمرار یابد.

10. در صورت بهبودی کامل وجهی را به افراد مستمند بدهید و روزانه ساعتی را به شکر خداوند سبحان اختصاص دهید.

توجه: بیمارانی که مجبور به انجام شیمی‌درمانی هستند، توصیه می شود که چند روز قبل و بعد از شیمی‌درمانی فقط ار آب میوه‌جات و سبزیجات مخلوط با عسل استفاده کنند تا دچار بی‌اشتهایی و حالت تهوع نشوند.

ماخذ
نسرین عبدی دانشجوی دکتری آموزش بهداشت وارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران

/ 0 نظر / 27 بازدید