 وقتی یکی از آشنایانتان به سرطان مبتلا می شود

 

همیشه این احتمال وجود دارد که سرطان به طور مستقیم یا غیر مستقیم ، از طریق اعضاء خانواده دوستان یا همکاران بر زندگی ما اثر گذارد . ابتلا به سرطان می تواند برای شخص مبتلا و خانواده اش تنش زا باشد. شما ممکن است بخواهید به ان افراد کمک کنید اما ندانید چه کاری از دستتان بر می آید . راه هایی که شما می توانید از اشخاص حمایت و به آنها کمک کید به شرح زیر است :


 حفظ ارتباط 
ممکن است درمان سرطان مدتی طول بکشد و افراد درگیر با آن مدتی از کارهای معمولی شان باز بمانند . حفظ ارتباط اغلب باعث امتنان است و کمک خوبی برای افرادی خواهد بود که از بیماران مراقبت می کنند . اگر شخص مبتلا تمایلی با ملاقات با شما ندارد می توانید کارت ، نامه ، یا e-mail برای او بفرستید . چنانچه پاسخی نداشتید ناراحت نشوید ، زیرا ممکن است آنها در این زمان با مشکلات عدیده ای دست به گریبان باشند .

 سوال کردن 
پیشنهاد کنید که اطلاعات بیشتری برایشان کسب کنید . به نیازهای هر فرد توجه کنید . بعضی از مردم دوست ندارند چیزی بدانند ، اما بعضی می خواهند همه جزییات را در مورد سرطان و درمان بدانند . خود شما ممکن است نیاز به کسب اطلاعات داشته باشید . در مورد هر نوع سرطان ، راه های درمان ، سرویسهای موجود در جامعه از واحدهای متخصصین اطلاع رسانی و مددکاران اجتماعی وجود دارند که میتوانید از آنها بهره بگیرید یا میتوانید از طریق وب سایت های مختلف اطلاعات لازم را بدست آورید .

 تهیه یک وعده غذا 
گهگاه تهیه و بردن غذا ، مثل سوپ یا غذاهایی که به سادگی منجمد و بعداً به آسانی گرم می شوند ، ممکن است مفید باشند . این باعث صرفه جویی در وقت و کار آن خانواده می گردد می گردد و توجه شما را نشان می دهد . ابتدا مطمئن شوید که درمان سرطان محدودیت غذایی برای فرد مبتلا ایجاد نکرده باشد . در مورد غذای مورد علاقه خانواده هم سوال کنید.

 تدارکات یک گردش 
به شخص مبتلا به سرطان ، فرزندان ، والدین ، یا خواهران و برادرانش پیشنهاد کنید که با هم به گردش بروید . لزومی ندارد این گردش ، یک گردش مفصل باشد . فقط رفتن به یک کافی شاپ یا پارک و یا دیدن یک فیلم نیز می تواند کمک بزرگی به حساب بیاید . یک گردش کوتاه می تواند فراغتی باشد برای اعضاء خانواده که کار مراقبت از بیمار را به عهده دارند .


 انتقال به محل درمان 
تدارک رفت و آمد به قرار ملاقات با پزشک یا محل درمان ممکن است برای برخی خانواده ها مشکل باشد . پیشنهاد کنید که بیمار به آن محل برده و جهت حمایت از بیمار در طول مدت ملاقات یا درمان با وی بمانید .

 هدیه های پر معنی 
مردم از دریافت هدایایی که پروسه درمان آنها را راحت تر می کند ، مثل نوار ویدیو ، بالش اضافی یا تجهیزات دیگر تختخواب بسیار ممنون و خرسند می شوند . برای افرادی که تحت شیمی درمانی قرار دارند ، تی شرتهای کلاه دار ، کلاه و روسری می تواند مفید باشد . شما همچنین می توانید بلیط سینما ، حواله رستوران ، یا کارت تلفن راه دور بدهید . اگر خانواده ای بچه مبتلا به سرطان دارد ، یادتان باشد برای بچه های دیگر خانواده هم هدیه کوچکی بگیرید .

 انجام کارهای سنگین 
پیشنهاد کنید که پارو کردن برف ، چمن زنی ، خرید مواد خوراکی ، و کارهای سخت خانگی را شما انجام دهید . داشتن دوستانی که بخشی از این کارها را انجام دهند ، می تواند بسیار مفید باشد . 

 کار را تکمیل کنید 
در صورتی که کمکی را پیشنهاد می کنید ، مطمئن شوید که آن را به تمامی به انجام می رسانید . قابل اعتماد و ثابت قدم باشید .


  بیایید سرطان را ریشه کن کنیم .
  Let,s Make Cancer History

این متن ترجمه قسمتی از مقاله ای است که مربوط به "انجمن کانادایی مبارزه با سرطان" می باشد . که به اختصاص CCS یا Canadian Cancer Society گفته می شود .

قسمتی از کتاب سرطان زنگ بیداری من : محمد خاکساری نژاد

/ 0 نظر / 32 بازدید