گفتگو با فرزندان درباره بیماری خود، بخش سوم

گفتن یا نگفتن

 

parent-child-talking

خانواده‌ها به روش‌های مختلفی مطالب را انتقال می‌دهند. بعضی بلافاصله تصمیم می‌گیرند که در اولین فرصت با کودکان‌شان درباره ناخوشی‌شان صحبت کنند. عده دیگر می‌دانند سرانجام ناخوشی‌شان را با فرزندان‌شان در میان خواهند گذاشت، اما ممکن است تا زمانی که اطلاعات بیشتری درباره درمان سرطان به دست نیاورده اند یا تا زمان بزرگتر شدن بچه‌ها صبر کنند و گفتگو درباره این موضوع را به تاخیر بیاندازند. عده‌ای دیگر هنوز نگرانند با وارد شدن به این مباحث فرزندان‌شان را زیر بار مسئولیت قرار دهند.

تصمیم بگیرید چه کنید و چه زمانی اولین قدم مهم را بردارید

فرقی نمی‌کند فرزندان شما در چه سنی هستند، کودک یا جوان، آنها دیر یا زود متوجه می‌شوند چیزی اشتباه است و اگر ندانند موضوع چیست چه بسا تصور مواردی وحشنتناک‌تر از سرطان را بکنند.

اگر با فرزندان‌تان صحبت نکنید، ممکن است آنها در مکالمات دیگران، به صورت تصادفی متوجه بیماری شما شوند. وقتی شما اولین کسی باشید که خبر بیماری را با آنان در میان می‌گذارید تصویر کامل‌تر و امیدوارانه‌تری از بیماری شما به دست می‌آورند.

 

شما ناچار نیستید همه چیز را یکباره و یکجا توضیح دهید. بهتر است به اندازه توجه و درک آنها صحبت کنید. هنگام صحبت با کودکان چند مکالمه کوتاه در زمان مناسب کارسازتر است.

شاید شما نگران باشید که نمی‌توانید به همه سوالات فرزندان‌تان پاسخ دهید. حقیقت این است که لزومی ندارد در ابتدای صحبت همه چیز در باره بیماری را بدانید، البته بیشتر پدر و مادرها این نگرانی را دارند. وقتی با سوالی غافلگیر می‌شوید، می‌توانید بگویید: “نمی دانم. سوال خوبی است، جواب آن را برای دانستن هر دو نفرمان پیدا می‌کنم.” در بیشترموارد کودکان آمادگی دارند این جواب را بپذیرند مخصوصاً زمانی که درمدت کوتاهی جواب را پیدا کنید.

زمانی که فرزندان‌تان را در جریان بیماری خود قرار می‌دهید، به خانواده این فرصت را می‌دهید که چالش جدید را راحت‌تر مدیریت کنند.

اگر تصمیم گرفته‌اید در باره بیماری‌تان چیزی به فرزندان‌تان نگویید، ممکن است شما با مسائلی ازاین دست مواجه شوید:

 مواجهه با بیماری و تجربه مستقیم آن سخت‌تر از صحبت کردن درباره بیماری است.

باور کردن آن چه درباره بیماری یکباره به فرزندان‌تان می‌گویید دشوار است.

در میان نگذاشتن موضوع با فرزندان، حکایت از این دارد که  هنوز با این وضعیت کنار نیامده‌اید.

به خود و دیگران که این راز را می‌دانند فشار اضافی وارد کرده‌اید. این تنش به کل خانواده صدمه می‌زند.

ترجمه: مریم ناصر سلحشور

منبع:

http://www.dana-farber.org/Adult-Care/Treatment-and-Support/Patient-and-Family-Support/Family-Connections/Information-for-Parents/Talking-with-Kids-about-Cancer.aspx

/ 1 نظر / 45 بازدید
بــــــردگی کلمـــات

فردا سطری ست نانوشته می توان با قلم سیاه سفید نوشت می توان هیچ ننوشت و پوچی سرشت وبلاگ آپدیت شد وقت داشتید تشریف بیارید.