سرطان بیماری ترسناکی است و تشخیص آن یکی از سخت‌ترین لحظات زندگی فرد بیمار، اما خیلی از ما حتی از شنیدن اسم سرطان هم می‌ترسیم؛ حالا بیمار شدن و پیگیری‌های درمانی که بحثی جداست. حالا اگر شما یا یکی از عزیزانتان با این مشکل روبه‌رو هستید، به جای غصه خوردن کمی مثبت‌تر به زندگی و آنچه پیش می‌آید نگاه کنید؛ خیلی از بیماران مبتلا به سرطان نجات پیدا کرده‌اند و حالا روزهای خوبی را می‌گذرانند؛ خیلی از مربیان، ورزشکاران، هنرمندان، بازرگانان و....


با این حال اغلب این افراد تنها در زندگی شخصی خود با سرطان و مشکلاتش روبه‌رو بوده‌اند و کسی از افراد جامعه متوجه شرایط واقعی آنها نشده است. اما گروهی از این بیماران که امروز دیگر کاملاً سلامت هستند، تجربه‌های خود را به دیگران می‌گویند تا کمکی هم به آنها کنند.

باور کنید کمک کردن به دیگر بیماران سرطانی و صحبت کردن درباره تجربه‌های مختلف دوران بیماری، هدیه‌ای ارزشمند برای آنهاست. این کار که شاید از نظر شما ساده و حتی بی‌اهمیت باشد، برای فرد بیمار ارزشی وصف نشدنی دارد. با این کار در تشخیص بموقع، درمان مناسب و حتی کمک‌های پس از درمان به آنها کمک می‌کنید؛ کمکی که شاید فردی را به زندگی امیدوار کند و او را به زندگی برگرداند.

افرادی که چنین نقشی دارند، معمولا تمام تلاش خود را می‌کنند تا با پشتیبانی و حمایت‌های لازم، فرد بیمار را همراهی کنند و او را در این مرحله سخت تنها نگذراند. در حقیقت فردی که این تجربیات را دریافت می‌کند، از این‌که با کسی مانند خودش هم صحبت شده است احساس خوبی خواهد داشت. او از این‌که می‌بیند شخص دیگری هم سختی‌های او را کشیده است و احساساتی مانند او دارد، حس غم و تنهایی‌اش کمتر می‌شود.

پس اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید یا اگر می‌خواهید به فردی که بتازگی دچار این بیماری شده است کمک کنید، او را تنها نگذارید و تجربیات خود را با او سهیم شوید.

البته چندان تفاوتی هم ندارد؛ چه به کسی مشورت دهید و چه از کسی مشورت بگیرید در هر صورت کمک بزرگی به خود کرده‌اید. اما به یاد داشته باشید سرطان پایان زندگی نیست و تنها مرحله‌ای دشوار است که باید به بهترین شکل پشت سر گذاشت.