سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان است  و دربالای 50 سال دیده می شود ولی درکشور ما بیماران مبتلا به این بیماری جوان تر هستند و در بسیاری از موارد ، به علت عدم آگاهی در مراحل پیشرفته تری به پزشک مراجعه می کنند . لذا با توجه به اهمیت این بیماری در جهان و در ایران ، آگاهی در مورد آن برای همه بانوان ضروریست .

 شیوه زندگی سالم

 یکی از راههای مقابله با سرطان پستان ؛ برخورداری از یک زندگی سالم و بهداشتی است که با رعایت موارد زیر می توان به ان دست یافت :

1 – مصرف مقادیر کافی میوه و سبزی در هر روز

2 – کاهش مصرف چربی در رژیم در رژیم غذایی

3 – ورزش و فعالیت روزانه حداقل به مدت نیم ساعت

4 – داشتن وزن مناسب

5 – عدم مصرف الکل و سیگار

6 – تلاش برای آرامش بیشتر و نداشتن استرس

 سونوگرافی

معممولاً در مواردی انجام می شود که پزشک به دلیلی بررسی های بیشتر را صلاح بداند .

 نمونه برداری

هرگاه در ماموگرافی یا سونوگرافی یک ضایعه مشکوک به بدخیمی گزارش شود ؛ لازم است از بیمار نموونه برداری شود . تنها روشی که تشخیص سرطان پستان را قطعی می کند نمونه برداری یا بیوپسی است که در ان قسمتی از یک تومور تومور یا تمام ان خارج و بوسیله میکروسکوپ بررسی می شود .

 چه گروه از خانم ها بیش تر از بقیه در معرض خطر هستند ؟

 هنوز علت اصلی ایجاد کننده سرطان پستان شناخته نشده است و در واقع همه زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند و ولی مهمترین عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شوند عبارتند از :

 سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان ، بخصوص در مادر ، خواهر یا دختر

سابقه سرطان در خود فرد

سن اولین زایمان بعد از 30 سال

نازایی

اولین قاعدگی قبل از 12 سالگی

یائسگی بعد از سن 55 سالگی

چاقی پس از یائسگی

مصرف زیاد چربی حیوانی در رژیم غذایی

سابقه تابش اشعه زیاد به قفسه سینه

برخی از بیماری های خوش خیم پستان

 البته باید تاکید کرد که وجود یک یا تمام این شرایط در هر فرد به معنای ابتلای قطعی وی به این بیماری نیست و این عوامل صرفاً احتمال ابتلا را افزایش می دهند .  به عبارت دیگر افرادی که هر یک از این شرایط را دارند باید بیتر از سایرین به سلامت پستان خود توجه کنند .

 

علائم سرطان پستان عبارتند از :

 1 – توده یا تومور پستان : شایع ترین غلامت سرطان پستان ، توده است . این توده اغلب موارد سفت ، منفرد و بدون درد است .

 2 – ترشحات نوک پستان : به ویژه اگر خونی ، خونابه ای یا ابکی باشد ، همراه با یک توده باشند ، از یک پستان خارج شوند و یا خروج انها خود به خود و بدون فشار باشد ، احتیاج به بررسی از نظر وجود سرطان دارند .

 3 – تغییرات پوست پستان : هر گونه تغییر شامل قرورفتگی ، برآمدگی تغییر رنگ یا زخم باید مورد توجه قرار گیرید .

 4  تغییر در اندازه پستان : اگر اندازه پستان متفاوت شده باشد ، باید بررسی شود .

 5 – تغییرات نو ک پستان : توجه به فرو رفتگی قرمزی ، پوسته پوسته شدن همراه با خارش ، انحراف یا هر تغییری در نوک پستان مهم است .

 شیوه های محافظت :

 با وجود انکه نمی توان از ایجاد سرطان پستان جلوگیری کرد و لی با تشخیص زودرس و به موقع ان ، شانس بیشتری برای درمان موفقیت امیز این بیماری وجود دارد .

 دو روش تایید شده برای تشخیص زودرس سرطان پستان وجود دارد که عبارتند از :

 معاینه توسط پزشک

 از آنجا که پستان هم مانند سایر اعضا بدن در معرض ابتلا به سرطان می باشد لازم است به سلامت آن توجه نمود . چنانچه زنی متوجه هرگونه تغییر یا علامتی ( علایم ذکر شده سرطان پستان ) در پستان خود شد لازم است فوراً به پزشک مراجعه کند

اگر یکی از عوامل خطر برای سرطان پستان در فرد وجود دارد معاینه پزشک هر 6 ماه یک بار باید انجام شود .

 ماموگرافی

 ماموگرافی عکس برداری از پستان به وسیله اشکعه ایکس است . در صورتی که خانمی مشکل در پستان برای تشخیص زودرس ، اولین ماموگرافی در سنین 35-39 سالگی انجام می شود . پس از ان در سنین 40- 49 سالگی هر 2-3 سال و پس از ان هر 1-2 سال بسته به نظر پزشک باید ماموگرافی انجام شود . تمام زنان بین 20 تا 40 سال هز 3 سال یکبار و زنان 40 سال و بالتر باید سالینه توسط پزشک معاینه شوند . ماموگرافی دقیق ترین و مطمئن ترین روش تشخیص شرطان پستان در مراحل اولیه است . اگر سرطان پستان به موقع و در مراحل اولیه ، احتمال درمان موفقیت امیز بیشتر است . استفاده از روش های تشخیصی زودرس می تواند این این فرصت را برای شما فراهم اورد .