خوشبختانه در حال حاضر به دلیل آشنایی بانوان با سرطان پستان و علایم آن و همچنین انجام چکاپ سالیانه، بسیاری از موارد این بیماری در مراحل اولیه کشف شده و در اغلب موارد بدون برداشتن سینه قابل درمان است و این مساله باعث شده که کیفیت زندگی در این بیماران افزایش یافته و بیماران تا مدت طولانی پس از درمان بتوانند از زندگی شاد و بدون نقص عضو لذت ببرند اما در تعدادی از بیماران هم به دلیل تأخیر در تشخیص یا درمان، سلول‌های سرطانی قسمت زیادی از سینه را درگیر کرده و لذا امکان نگه داشتن سینه از بین می‌رود و تنها راه قطعی درمان برداشتن کامل سینه است. در چنین مواردی است که باید به فکر باز‌سازی سینه بود تا بیمار از نقص عضو ایجاد شده رنج نبرد.

زمان  باز‌سازی پستان به گسترش بیماری و نوع عمل انجام شده برای بیمار و همچنین نیاز یا عدم نیاز بیمار به انجام درمان‌های اضافی مانند رادیوتراپی بستگی دارد. مثلا در بیماری که تمام سینه برداشته شده و غدد لنفاوی زیر بغل نیزدرگیر بوده‌اند، پس از عمل نیاز به رادیوتراپی یا به اصطلاح برق گذاشتن است لذا ترجیح می‌دهیم که ابتدا درمان‌ها به‌طور کامل انجام شود و پس از مدتی که اثرات اشعه روی پوست از بین رفت، باز‌سازی را انجام بدهیم. در این بیماران برای اینکه پوست جای لازم برای جای گیری پروتز را پیدا کند، ابتدا وسیله‌ای به نام متسع کننده را زیر پوست و عضله سینه‌ای قرار می‌دهیم. این وسیله مثل بادکنکی است که در ابتدا کاملاً خالی است و هر چند روز مقداری سرم نمکی داخل آن تزریق می‌شود که باعث افزایش حجم آن و در نتیجه اتساع پوست می‌شود و پوست جای کافی برای قرار گیری یک پروتز مناسب را خواهد داشت، سپس متسع‌کننده در طی یک عمل جراحی کوچک خارج شده و پروتز به جای آن قرار می‌گیرد. در بیمارانی که پس از عمل نیاز به رادیوتراپی ندارند می‌توان هم‌زمان با برداشتن سینه مقداری از پوست را نگه داشت و پروتز را در محل مناسب جای داد. به این روش روش باز‌سازی هم‌زمان یا بلا فاصله می‌گویند.

 
یکی از روش‌های خیلی خوبی که برای بازسازی سینه هست استفاده از نسج خود بیمار است. بنابراین بازسازی فقط با پروتز انجام نمی شود . مثلا استفاده از پوست و چربی شکم (در قسمت پایین ناف) یا پوست و چربی ناحیه پهلو. در این روش‌ها نسج لازم را به میزان کافی از شکم یا پهلو برداشته و به محل سینه برداشته شده منتقل می‌کنیم و عروق آن را نیز پیوند می‌زنیم.

پس از اینکه نسج سینه توسط پروتز یا نسوج خود بیمار جایگزین شد، یک مرحله سر پایی دیگر برای بازسازی سر سینه لازم است که معمولاً پس از گذشت چند هفته انجام می‌شود و برای ایجاد قسمت رنگی (هاله) سینه از پیوند پوست یا از تاتو(خالکوبی) استفاده می‌کنیم.

 
بسیاری از بیماران در ابتدا که مبتلا به بیماری می‌شوند به دلیل هراس از بیماری و افسردگی ناشی از آن به بازسازی فکر نمی‌کنند ولی پس از مدتی که سلامتی کامل خود را باز می‌یابند و احساس می‌کنند که به زندگی طبیعی بازگشته‌اند به فکر بازسازی می‌افتند. ما نیز به دلیل بهبود روحیه این بیماران از بازسازی استقبال می‌کنیم و باز‌سازی سینه در بانوانی که سال‌ها از عمل جراحی آنها گذشته است، نیز قابل انجام است.


 

و یک توصیه به خانم‌ها در مورد باز‌سازی پس از برداشتن سینه :

به بانوان عزیز توصیه می‌کنیم که در صورت بروز مشکل در سینه خیلی سریع به پزشک مراجعه کنند تا در صورت بدخیم بودن ضایعه درمان لازم در اسرع وقت شروع شود، در این صورت ما در 80 درصد موارد می‌توانیم سینه را نگه داشته و فقط تومور سرطانی با یک حاشیه از نسج اطراف آن را برداریم و با به کار بردن روش‌های جراحی زیبایی نه تنها این عمل جراحی باعث به هم خوردن ظاهر آن خانم نخواهد شد بلکه می‌توان زیبایی وی را ارتقا داد. در صورتی که به هر دلیلی پزشک برداشتن سینه را به بیمار پیشنهاد کرد، بیمار باید قبل از عمل جراحی تمایل خود را به بازسازی به پزشک خود بگوید و با مشورت وی روش مطلوب خود را انتخاب نماید تا اقدامات لازم از همان عمل جراحی اول در نظر گرفته شود.

دکتر نسرین‌السادات علوی؛ فلوشیب جراحی پستان