به عنوان یک دوست یا یکی از اقوام نزدیک، کارهای بیشماری وجود دارد که شما با انجام آنها می توانید به بیماران سرطانی کمک کنید. خیلی از افرادی که متوجه می شوند به سرطان مبتلا شده اند به اشتباه معمولا زندگی را پایان یافته می بینند و دیگر هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت خود نمی کنند. اگر شما تصمیم داشته باشید که به این افراد کمک کنید در بیشتر مواقع با مخالفت های آنها مواجه خواهید شد و درخواهید یافت که هیچ گونه کمکی به آنها نمی شود کرد .

بروز بیماری به ظاهر لاعلاجی به نام سرطان می تواند بر روی بخش های مختلف زندگی تاثیرات عمده و اساسی بر جای بگذارد و مسائلی نظیر اختلال در بروز احساسات، تعجب، ترس، عصبانیت، ناراحتی، تردید، پریشانی و اضطراب را به دنبال داشته باشد. تمام آنهایی که به سرطان مبتلا می شوند  می توانند از این جنبه ها آسیب پذیر باشند .برقراری مکالمه یا گفتگو با بیماری که به سرطان مبتلا شده در بیشتر مواقع بسیار مشکل است ، اما در عین حال ممکن است شما با استفاده از روش های زیر بتوانید این مشکل را حل کنید:

1 - نشان دهید که برای شنیدن صحبت های او هیچ عجله ای ندارید، برای انجام این کار بر روی صندلی بنشینید، کت خود را در بیاورید و با دقت تمام به صحبت های او گوش دهید.

2 - سعی کنید در سطح طرف مقابل خود صحبت کنید و با استفاده از کلمات ساده و دور از تملق، معنی صحبت های خود را به بیمار سرطانی القا کنید.

3 -اگر مطمئن نیستید که بیمار در مورد چه موضوع مشخصی می خواهد صحبت کند و اگر تمایلی به صحبت کردن ندارد اصلا ناراحت نشوید و با خوشرویی با آنها برخورد کنید

از جمله سوالاتی است که همواره در ذهن یک بیمار سرطانی وجود دارد این است که چگونه روش های درمانی انتخاب شده برای درمان بیماری درست برگزیده شده اند و اینکه شما باید بدانید پزشکان، پرستاران و دیگر خدمه پزشکی تمام تلاش خود را برای بهبود شما می کنند.

بیماری سرطان مسری نیست و اطرافیان بیمار از بابت سرایت نکردن بیماری به آنها برای انجام هر کمکی در جهت بهبود وضعیت بیمار سرطانی باید مطمئن باشند . بیشتر پزشکان متخصصی که بیماران سرطانی را تحت نظر می گیرند معمولا سعی می کنند از خانواده آنها نیز مراقبت کنند. در بسیاری از کشور های پیشرفته گروه های آموزش دیده و کارآمدی تربیت شده اند که به صورت مرتب به منازل بیماران سرطانی سر می زنند و با معاینات مکرر خود از اعضای خانواده از صحت آنها اطمینان حاصل می کنند.

باید توجه داشت، اگر چه هنوز برای بسیاری از سرطان های شناخته شده درمان قطعی کشف نشده است، بروز این بیماری در فرد هرگز به معنای پایان زندگی نخواهد بود و باید امید به زندگی را حفظ کرد.

منبع : روزنامه هموطن سلام