ج:  سرطان کولون تا قبل از بزرگ شدن غده، اغلب علامتی ندارد، زیرا قسمت پایین شکم فضای زیادی برای رشد غده دارا است. افرادمبتلا به سرطان کولون ممکن است تا وقتی که دچار خونریزی از رکتوم یا علائم دیگر نشده اند، متوجه بیماری خود نگردند. گاهی اوقات اولین نشانه ی سرطان زمانی بروز می کند که غده، روده را مسدود کرده و یا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است. دراین زمان، دیگرسرطان درمان پذیر نیست. آزمایش ردیابی، تنها روش کشف سرطان کولون در مراحل اولیه ی خود می باشد، یعنی زمانی  که روش های درمانی بیشترین تٲثیر را دارند. بنابراین، آزمایش ردیابی سرطان کولون می تواند جان شما را نجات دهد.

 

س: وظیفه ی کولون چیست؟

 

ج:  کولون و رکتوم، بخشی از دستگاه گوارشی هستند. دستگاه گوارش، غذا را در معده و روده ی کوچک تجزیه کرده، تا بدن بتواند مواد مغذی را به خود جذب نماید. بنابراین، تنها مواد زائد ناشی ازهضم غذا به کولون می رسد و تا هنگام اجابت مزاج، به صورت مدفوع در کولون باقی می ماند. آنگاه مدفوع از مقعد دفع می گردد.

 

س: سرطان کولون چگونه آغاز می شود؟

 

ج:  سرطان کولون در دیواره ی درونی کولون و رکتوم ایجاد می شود. سلول های غیرطبیعی در دیواره ی کولون رشد می کنند و زوائدی به نام پولیپ بوجود می آورند، که می توانند به سرطان تبدیل شوند. با خارج کردن پولیپ ها، می توان از پیدایش سرطان کولون جلوگیری نمود. پولیپ ها ممکن است سال ها قبل از سرطان کولون در آن محل وجود داشته باشند.

 

س: من و شوهرم هردو سالم هستیم. آیا واقعا" درمعرض خطر سرطان کولون قرارداریم؟

 

ج: همه درمعرض خطرسرطان کولون قراردارند وعلت خاصی برای ابتلاء به آن وجود ندارد. همه ی مردان و زنان، از هر قوم، نژاد و گروه سنی که باشند، ممکن است دچار سرطان کولون شوند. با این حال، شرایطی وجود دارد که ظاهرا" خطر ابتلاء به این سرطان را زیاد می کند. درحدود 90 درصد افرادی که به این سرطان دچار می شوند، بیش از 50 سال سن دارند. کسانی که اعضای خانواده ی آنها ( والدین، خواهر و برادر، یا فرزندان(  سرطان کولون داشته اند، احتمال بیشتری جهت ابتلاء به این بیماری را دارند. همچنین، افرادی که سابقه ی ابتلاء به پولیپ، یا بیماری التهابی روده ( کولیت اولسراتیو، یا بیماری کرون(  را دارند، بیشتر درمعرض خطر ابتلاء به سرطان کولون قرار می گیرند.

 

س:  چگونه بررسی خواهیم شد؟

 

ج  :با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید.  برای ردیابی سرطان کولون انجام می گیرد، آزمایش خون مخفی در مدفوع و کولونوسکوپی می باشد. آزمایش خون مخفی در مدفوع، روشی برای یافتن خونی است  .

 [Fecal Occult Blood Test (FOBT)]      که خودتان نمی توانید در مدفوع ببینید. این آزمایش را می توانید در منزل، با استفاده از کارت مخصوصی که آزمایشگاه دراختیارتان می گذارد، انجام دهید. نمونه ی کمی از مدفوع را روی کارت مخصوص بمالید. سپس کارت را به آزمایشگاه ببرید تا ازنظر وجود خون، بررسی شود. پزشک خانوادگیتان می تواند این آزمایش را برایتان درخواست کند. آزمایش خون مخفی در مدفوع باید هر سال  انجام شود. کولونوسکوپی، یک روش مشاهده با بزرگنمایی زیاد است، که باید توسط متخصص صورت گیرد. درعمل کولونوسکوپی،  لوله ای باریک و نرم را وارد رکتوم و کولون می کنند تا پزشک بتواند این مناطق را مشاهده و بررسی کند. البته از قبل، دارویی خواهند داد که شما را آرام یا خواب آلود می کند. آزمایش خون مخفی در مدفوع و کولونوسکوپی، هرکدام فواید و زیان های مخصوص به خود را دارد. جهت تصمیم گیری برای انتخاب آزمایش مناسب تر، با پزشک خود مشورت کنید.

 

س: اگر یکی از ما دو نفر، جواب آزمایش مثبت داشته باشد، چه می شود؟

 

ج: اگر نتیجه ی آزمایش خون مخفی در مدفوع مثبت شود، بدین معنی است که در مدفوع شما خون پیدا شده است، ولی به این مفهوم نیست که شما سرطان دارید. اگر این آزمایش مثبت شود، باید آزمایش های بیشتری برای کشف علت آن انجام دهید. آزمایش مثبت خون مخفی در مدفوع، ممکن است ناشی از پولیپ های پیش - سرطانی، سرطان، رژیم های غذایی خاص، یا وضعیت های دیگر نظیر  بواسیر باشد. آزمایش بعدی که جهت پیگیری علت مثبت شدن خون مخفی در مدفوع توصیه می شود، کولونوسکوپی است.  اگرهنگام کولونوسکوپی، پولیپی یافت شود، پزشک آن را خارج می کند تا از سرطانی شدن آن جلوگیری نماید. میزان درمان موفقیت آمیز سرطان کولون و رکتوم که در مراحل اولیه کشف شده اند، بیش از 90 درصد می باشد.

 

س: برای کاهش احتمال ابتلاء به سرطان کولون، چه کار می توانیم بکنیم؟

 

ج : مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که ازنظر وجود سرطان کولون بررسی شوید. نکته ی بعدی این است که روش های سالمی در زندگی پیش بگیرید. به طور مرتب ورزش کنید و وزن بدنتان را درحد مناسب نگه دارید. از مصرف دخانیات خودداری نمایید. مقدارفیبر رژیم غذایی خود را افزایش دهید و میزان مصرف شکر و چربی های حیوانی را بکاهید. مقدار زیادی سبزیجات و میوه میل نمایید. حتی اگر تندرست هستید و زندگی سالمی دارید، بازهم انجام آزمایش ردیابی  سرطان کولون، برای افراد بالای 50 سال حائزاهمیت  می باشد.

 

 

  تهیه شده از کلینیک ردیابی سرطان کولون  ایزابل کلارک   2008  -  colon cancer screening clinic