دکتر محمد اسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بین زنان ایرانی محسوب می‌شود، گفت: سالانه هفت هزار سرطان جدید در ایران کشف می‌شود که 82 درصد مبتلایان طول عمر پنج ساله و77 درصد مبتلایان به این بیماری‌ها طول عمر 10 ساله دارند. وی تصریح کرد: در سرطان سینه، مبتلایان شانس بالایی برای زنده ماندن داشته و پس درمان، احتمال بازگشت و عود مجدد بیماری وجود دارد. بنابراین بیماران مبتلا به سرطان سینه باید تحت نظر پزشک معالج قرار بگیرند. دکتر اکبری با بیان این که احتمال پیشگیری از 40 درصد انواع سرطان‌ها وجود دارد، اظهار کرد: سرطان سینه نیز یکی از انواع سرطانی است که به راحتی می‌توان با تشخیص زودرس از آن پیشگیری کرد و تنها شرط آن، هوشیار بودن مردم جامعه به خصوص زنان است.
رییس مرکز تحقیقات سرطان با بیان این که سابقه فامیلی احتمال ابتلا به سرطان سینه را 5 برابر افزایش می‌دهد، اذعان داشت: از این رو پیشگیری از این سرطان بسیار حائز اهمیت است تا این بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود. وی با بیان اینکه نازایی و عدم شیردهی زنان از عوامل ابتلا به سرطان سینه به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: زنانی که پس از بارداری شیردهی نداشته و یا نازا هستند، یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به این سرطان را دارا هستند.
اکبری ادامه داد: استعمال دخانیات و به خصوص قلیان که در چند سال اخیر در بین زنان ایرانی بسیار رواج داشته است، از عوامل بسیار خطرناک ابتلا به سرطان سینه به شمار می‌رود. همچنین افزایش وزن غیرطبیعی و مصرف ترکیبات هورمونی‌ زنانه به صورت غیرعلمی نیز از عوامل موثر در ابتلا به این سرطان محسوب می‌شوند.
وی با بیان این که ابتلا مردان به سرطان سینه در جهان یک صدم زنان و در ایران این نسبت به چهار صدم افزایش را نشان می‌دهد، اضافه کرد: مهمترین راه حل پیشگیری از این سرطان، تشخیص زودرس است که در ایران به خوبی صورت نمی‌گیرد؛ به طوری که بیش از 50 درصد بیماران در کشور در مرحله پیشرفته تشخیص داده می‌شوند. اما این در حالی است که در کشورهای غربی این رقم 20 درصد را نشان می‌دهد.
دکتر اکبری با بیان این که در کشورهای شرقی، سرطان‌ها پنج تا 10 سال زود‌تر بروز می‌کند، گفت: سرطان بیماری فردای جامعه بشری است و با توجه به این که طول عمر ایرانی‌ها نسبت به گذشته به 74/5 سال افزایش یافته است، 70 درصد علت رشد سرطان‌ها به علت تغییر سن جمعیت مردم است. رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در 15 سال آینده، 180 درصد تعداد سرطان‌ها افزایش می‌یابد که روش زندگی و نوع تغذیه از عوامل موثر آن به شمار می‌رود.
وی با بیان این که اعتیاد به دخانیات به عنوان یکی از عوامل موثر در سرطان سینه، از 4/7 درصد در بین جامعه بالغ کشور به 5/14 درصد رسیده است، اظهار کرد: همچنین سقط جنین غیرطبی نیز از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه به شمار می‌رود. دکتر اکبری در پایان توصیه کرد: افراد جامعه باید برای تشخیص و پیشگیری از سرطان سینه سالی یک بار معاینه کلینیکی و ماهی یک بار ماموگرافی را فراموش نکنند.

منبع: ایسنا